Zapojení pedagogové | FSV UK

Zapojení pedagogové


PhDr. Karol Lovaš, Ph.D.

 

 

 

 

 

 

 

PhDr. Karol Lovaš, Ph.D. je bývalý slovenský politický reportér. Jako spolutvůrce a moderátor Žurnálu Rádia Twist dostal v roce 1996 Cenu Literárního fondu. V roce 1999 byl válečným zpravodajem nejprve z Bělehradu a pak z kosovské Prištiny. Americká CNN monitorovala v roce 2000 jeho přímý rozhlasový přenos zatýkání slovenského expremiéra Vladimíra Mečiara. Je autorem několika knížek, mj. knižního rozhovoru se třemi slovenskými prezidenty Michalem Kováčem, Rudolfem Schusterem a Ivanem Gašparovičem. V českém překladu vyšla v roce 2017 jeho  kniha Já, neposlušné dítě. První okruh veřejnoprávního slovenského rozhlasu vysílá od roku 2013 Lovašova pravidelná rozhlasová zamyšlení. Aktuálně spolupracuje také s Českým rozhlasem.


doc. PhDr. Barbora Osvaldová

 

 

 

 

 

 

Barbora Osvaldová – narozena 1950vystudovala publicistiku na Fakultě sociálních věd a publicistiky (FSVP) UK v Praze. Končila na Fakultě žurnalistiky UK. Od roku 1990 působí na katedře žurnalistiky na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK, kterou spoluzakládala. Je autorkou praktických i teoretických prací, věnuje se především oblasti mediálních obsahů a žurnalistických žánrů. Docentkou pro oblast masová komunikace a žurnalistika byla jmenována roku 2004. Samostatně publikovala knížku Česká média a feminismus a Vytrženo z kontextu. Píše články do Reflexu, Mediažurnálu i jinam. Je předsedkyní Komise pro etiku při Syndikátu novinářů České republiky.


Prof. MgA. David Jan Novotný

 

 

 

 

 

 

Prof. MgA. David Jan Novotný (*1947), vysokoškolský pedagog, spisovatel. Po absolutoriu FAMU, obor scenáristika a dramaturgie, nastoupil v roce 1977 jako scenárista Filmového studia Barrandov. V roce 1990 byl přijat jako odborný asistent na FAMU na katedru scenáristiky a dramaturgie, kde byl v roce 1997 jmenován docentem a v roce 2001 profesorem. Od roku 1991 rovněž působí na katedře žurnalistiky FSV UK; v letech 2004–2007 byl prvním rektorem Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku. Od roku 2008 přednášel dramaturgii na Literární akademii Josefa Škvoreckého. Je autorem filmových a televizních scénářů, desítky povídkových sbírek, novel a knih pro děti, teoretických textů o dramaturgii.


Mgr. Veronika Macková

 

 

 

 

 

 

Mgr. Veronika Macková studuje v doktorském programu Mediální studia na Fakultě sociálních věd UK, kde působí také jako akademický pracovník. Podílí se na výuce praktických žurnalistických předmětů, a také na Historii české sportovní žurnalistiky. Mezi oblasti jejího výzkumného zájmu patří sportovní žurnalistika, audiovizuální žurnalistika, žurnalistika umělé inteligence a medializace handicapovaných. Od roku 2008 pracuje jako sportovní redaktorka pro Českou televizi. Na Fakultě sociálních věd se podílí na projektech: TAČR (Proměna etických aspektů s nástupem žurnalistiky umělé inteligence), PROGRES 19 (Společensko-vědní aspekty zkoumání lidského pohybu II), Specifický vysokoškolský výzkum 2014 – 2021, je členkou týmu Střediska žurnalistiky umělé inteligence a Akademického senátu FSV UK.


Mgr. František Géla

 

 

 

 

 

 


PhDr. Mgr. Bc. Jan Jirků, Ph.D.